cay-lekesi-giysilerden-halidan-ve-koltuktan-nasil-cikar
cay-lekesi-giysilerden-halidan-ve-koltuktan-nasil-cikar

Çay lekesi en zorlu lekelerden biridir. Özellikle kurumuşsa bu lekeleri çıkarmak bir hayli zahmetli olabilir. Ancak evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile bu lekelerden kolayca kurtulmak hayal değil. Gömleklerinizden, elbiselerinizden, koltuktan veya halıdan bu lekeleri çıkarmak için size bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Peki kurumuş şekerli çay lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri… 

Çay lekesi özellikle şekerli ise çıkarılması oldukça güç lekelerdendir. Ancak her evde bulabileceğiniz malzemelerle bu lekeleri çıkarabilirsiniz. Asitli çözeltilerle bu lekeleri kolayca yüzeylerden çıkarabilirsiniz. Erken müdahale ederseniz sıradan deterjanlar da lekeleri çıkarmaya kafi gelecektir. 

Kurumuş çay lekesini çıkarma yöntemlerini çayın döküldüğü yüzeye göre değerlendirmek gerekir. Kumaş veya halı gibi gözenekli yüzeylerden çıkarmak için daha güçlü çözeltilere ihtiyaç duyarız. Bu çözeltiler günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız limon veya sirke gibi sıvılardır. Bu lekelerle baş edebilmek için lekeye mümkün olduğunca erken müdahale etmek gerekir. Kurumuşsa da lekeyi yumuşatmak için ön müdahalede bulunmalıyız. Özellikle şekerli çay için yüzeyi bol su ile yıkamamız işe yarayacaktır. 

cay-lekesi-giysilerden-halidan-ve-koltuktan-nasil-cikar
cay-lekesi-giysilerden-halidan-ve-koltuktan-nasil-cikar

BEYAZ SIRKE VE TUZ

Bu lekeler halı gibi derin gözenekli yüzeylerde ise işiniz biraz daha zor demektir. Muhtemelen bu tarz yüzeylerde biraz daha güçlü çözeltilere ihtiyaç duyacaksınız. Beyaz sirke genellikle temizlik alanında sıklıkla kullanılır. Bir çok lekeyi alt edebilecek güçtedir. Tuz kristaleriyle birleştiğinde çok daha güçlü bir çözelti elde edeceksiniz ve kurumuş olan çay lekesini kolaylıkla çıkaracaksınız. 

Facebook Yorumları

2 yorum

Naciye Genç · 29 Mart 2020 16:06 tarihinde

Yillardir ilk defa gonlume sinen bir sirket buldum halilarim resmen parliyor cokkkk tesekkur ederim

Nurcan Karahan · 27 Mart 2020 23:14 tarihinde

Şimdiye kadar kime verdiysem halılarımı lekeleriyle ve beyaz olan rengi siyahımsı bir renkle geri geldi netten gördüm yorumları okudum umudum yoktu nasip dedim halılarımı verdim Allah razı olsun pırıl pırıl olmuşlardı rengi yerine gelmiş bir tane lekesi kalmamıştı Emeğinize sağlık…

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir